W obecnych czasach film reklamowy stanowi siłę napędową wielu działań marketingowych. Wideo samo w sobie nie gwarantuje jednak sukcesu i wzrostu sprzedaży. Na to składa się kilka czynników. Powinniśmy je określić już na etapie planowania produkcji filmowej.

GRUPA DOCELOWA

Pierwszą kwestią na, którą powinniśmy zwrócić uwagę jest nasza grupa docelowa. Niestety nawet najbardziej atrakcyjne treści jeśli są kierowane do nikogo – trafiają do nikogo! Kluczowe jest więc określenie do kogo adresujemy nasz materiał. W zależności od tego czy są to dzieci, młodzi ludzie czy dorośli powinniśmy wystosować do nich inny rodzaj przekazu. Oprócz wieku ważne będzie również zawężenie grupy docelowej ze względu na płeć, miejsce zamieszkania, pochodzenie czy wykonywany zawód. Niemożliwe jest stworzenie filmu reklamowego, który w równym stopniu przemówi do zbuntowanego nastolatka, trzydziestoletniej bizneswomen i profesora historii po pięćdziesiątce.

Niedopasowanie grupy docelowej to bardzo częsty błąd popełniany przy produkcji filmowej. Od niej zależy przecież określenie wszystkich kolejnych kwestii, na które składa się efektywny film reklamowy. Im dokładniej określisz docelową grupę odbiorców, tym większa szansa, że Twoje treści trafią w tę odpowiednią – w potencjalnych klientów!

IDENTYFIKACJA Z BOHATEREM

Równie ważną kwestią jest możliwość identyfikacji z bohaterem. Oprócz wybrania odpowiedniej grupy docelowej, powinieneś adresować do nich treści, z którymi mogą się oni utożsamiać. Co ważne, znacznie skuteczniej działa tutaj możliwość identyfikacji z bohaterem, na którego miejscu chcielibyśmy być, niż na którego miejscu aktualnie jesteśmy. Dlatego właśnie lubimy oglądać osoby, które stają się bogate, spełnione, ładne i szczupłe. Jeśli do tego są w jakimś stopniu podobne do nas – wiekiem, wyglądem, aspiracjami – jesteśmy w stanie zaangażować się w ich świat. To sprawia, że u nas także pojawia się potrzeba zmiany. Wzrasta silna wola i chęć bycia takimi jak oni. A do tego wystarczy przecież…. no właśnie co?! Ano produkt Twojej marki czy usługa, którą reklamujesz! Widzisz jakie to proste!

FORMA

Film, który ma stanowić wizytówkę Twojej firmy, powinien przekonać określoną grupę docelową, że w Twojej ofercie znajdzie to, czego poszukuje. Produkt, który zakupi czy usługa, z której skorzysta powinny jawić się jako rozwiązanie ich problemów czy zaspokojenie pragnień. Wybór formy prezentacji zależy więc mocno od określenia odbiorcy, do którego chcemy dotrzeć. Video można przecież wykorzystać zarówno do przekazania treści o lekkim, jak i  o bardziej merytorycznym charakterze.

Video, jako forma przekazu, samo w sobie zapewnia szeroki wachlarz możliwości promowania Twojej marki. Poza klasycznym video filmem reklamowym o produkcie czy usłudze masz możliwość zaprezentowania go w bardziej realny sposób. Tutaj, nie ogranicza schemat funkcjonujący wśród klasycznych reklam telewizyjnych. Filmy wizerunkowe, biznesowe, korporacyjne – wybór ograniczony jest tylko przez Twoją kreatywność.

W większości przypadków tworzenie nieszablonowych form wideo jest bardzo skuteczne i generuje dużą sprzedaż. A przy tym nie musi się to wiązać z horrendalnymi sumami, jak ma to miejsce w przypadku telewizyjnych spotów reklamowych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują wśród internautów większą popularnością cieszyły się materiały video oparte na genialnym pomyśle, niż na wielkim budżecie.

WYBÓR KANAŁU

Używając materiałów filmowych do promowania swojej marki możesz łatwiej i szybciej pożądane efekty niż opierając się na samym tekście, obrazach czy przekazie audio. Oczywiście, na sukces składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego kanału do promowania.

Filmy reklamowe mogą być emitowane nie tylko w tradycyjnej telewizji, ale również w telewizji internetowej, na stronach czy w social mediach. O ile reklamy telewizyjne wciąż cieszą się dużą popularnością, stają się coraz mniej efektywne. Przekaz nierzadko jest nachalny, a wśród odbiorców wywołuje często zniecierpliwienie i rozgoryczenie. Nawet jeśli klasyczna reklama spełni swoje zadanie prowokując do zakup, nie przyniesie ona żadnego długofalowego efektu. Nie oczekuj więc po niej budowania pozytywnego wizerunku marki, autentyczności firmy czy nawiązywania relacji z odbiorcami. Biorąc pod uwagę, że oglądają ją przypadkowi ludzie, często kompletnie nie zainteresowani produktem, jej koszt jest bardzo wysoki. Jeśli zależy Ci na efektywniejszym działaniu i lepszym wykorzystaniu swojego budżetu promocyjnego wypróbuj wideo marketing w sieci!

EMOCJE

Obecnie film to najskuteczniejsze medium, jeśli chodzi o przekaz informacji. Pozwala on na przekazanie dużą ilość informacji w krótkim czasie, w przystępny i atrakcyjny sposób. Dla odbiorców taka forma jest o wiele bardziej zrozumiała. Rozszyfrowanie takiego komunikatu nie wymaga od nich posiadania specjalnych kompetencji intelektualnych czy językowych. Multimedialne techniki wykorzystywane w materiałach wideo ułatwiają im przyswojenie prezentowanych treści.

Co ważne, prawidłowo stworzony materiał niesie w sobie coś więcej niż tylko garść informacji. Dobry film reklamowy to taki, który jest w stanie wywołać u swoich widzów odpowiednie emocje. To właśnie one stanowią kluczowy element w każdym przedsięwzięciu. A to dlatego, iż są one motorem zmian i to one sprawiają, że podejmujemy działanie. Komunikat nie wywołujący żadnych emocji, nie pociągnie za sobą żadnej aktywności czy zmiany. Tak to już działa, obojętność rodzi obojętność.

Film uważany jest za najlepszy nośniki przekazu, ponieważ oddziałuje na zmysł słuchu i wzroku jednocześnie. W treściach wideo komunikowane są jednoczesne komunikaty na wielu płaszczyznach – obraz, dźwięk, ruch, kolor. Dzięki temu emocje pojawiają się u widzów na bardzo wczesnym etapie przekazu. A to zwiększa szanse, że z zaciekawieniem obejrzą oni prezentowany przez Ciebie materiał do końca. W ten sposób łatwiej zatrzymasz ich przy sobie na dłużej, wzbudzisz w nim emocje, a przez to i zaangażowanie.

ZAANGAŻOWANIE

To siła napędowa marki, klucz do sukcesu. Niestety ciężko sprecyzować co dokładnie je powoduje. Zaangażowanie to coś więcej niż sprawienie, że widz obejrzy wideo do końca. To raczej „to coś”, dzięki czemu nawiązuje on więź z Twoją marką. A to prowadzi do identyfikacji, poczucia zaufania i wzbudzenia u niego chęci powrotu. Staraj się tworzyć angażujące materiały wideo – a zyskasz nie tylko odbiorców, lecz stałych klientów!

OPOWIEŚĆ

W dobrze opowiedzianej historii drzemie nieograniczony potencjał. Sukces danej formy, niezależenie czy było to za czasów legend przekazywanych ustnie, w dobie czytelnictwa czy w erze kina i telewizji – zawsze zależał od opowieści, która się w nich kryła. W dobie internetu dobrze opowiedziana historia wciąż jest w cenie.

Wiele marek doszło już do przekonania, że to właśnie opowieści sprzedają. Nie cena, nie wygląd, nie dodatkowe funkcje produktu – lecz towarzysząca mu opowieść, sprawia, że chcemy go zakupić. Dobrze opowiedziana historia oddziaływuje na nasz umysł, wywołuje w nas emocje i skłania do działania. Żelazko, tabletka na ból głowy, paczka kawy czy samochód – pełnią takie same funkcje jak kilkanaście lat temu. Chodzi więc o to by przedstawić je w ciekawy sposób, opowiedzieć w jak zmienią coś w życiu Twoich odbiorców. Umilą codzienność, ułatwią obowiązki, pozwolą zaoszczędzić czas lub pieniądze, wywołają uśmiech na twarzy… A być może chciałbyś skupić się nie na korzyściach jakie niesie ze sobą produkt czy usługa, lecz na nim samym. Wyjątkowość, wspieranie lokalnego rynku, kontekst ekologiczny a być może wyjątkowa przyczyna powstania marki? Możliwości jest wiele! Ważne, żeby historia przemówiła do Twoich odbiorców.

SZANSA NA SUKCES ?

Na sukces promocyjnego filmu reklamowego składa się wiele czynników. Nie istnieje jednak określony szablon na sukces, jedna właściwa droga. Odbiorcy są różni, odmienne są ich aspiracje, wartości i sposób odbioru treści. Różni są także przedsiębiorcy wybierający film jako formę promocji oraz cele, którymi się kierują.

Jeśli zdecydujesz się na film promocyjny dla Twojego biznesu – do czego gorąco namawiamy – jedna prosta rada! Zainwestuj w chwytliwą historię skierowana do właściwych odbiorców oraz świetną realizację. Łącząc te dwa czynniki ze sobą – nie może się nie udać!