Produkcja filmowa praktycznie zdominowała rynek tworzonych treści. Każdego dnia na świecie powstają nowe seriale i filmy, wypuszczane są nowe reklamy, publikowane są amatorskie video na youtubie. Na platformach społecznościowych prym wiodą krótkie filmiki, wszelkiego rodzaju story i wideo relacje.

Oszaleć można

Treści wykorzystujące ruchome obrazu otaczają nas zewsząd. Widzimy je na ekranach komputerów i telefonów, oglądamy w telewizji, wołają one do nas z ulicznych bilbordów… Gdyby nie wrodzone mechanizmy obronne pozwalające ignorować pewne bodźce – pewnie zwariowalibyśmy od ich nadmiaru.

Znowu odwracasz głowę

W przypadku filmów promocyjnych dochodzi do tego niezbyt przyjemny fakt, że są one wciąż kojarzone z nachalnymi spotami reklamowymi. Pozostał w nas mechanizm wypracowany podczas przełączania kanałów podczas reklam w TV czy odwracania głowy od krzykliwych bilbordów. Dlatego niezbyt dobrze kojarzy nam się sformowanie „reklama”, gdy tylko możemy – na przykład na Youtubie – pomijamy je. Nawet genialny film, zgubi się w otoczeniu tysiąca innych lub wyświetlony w niewłaściwym momencie – zostanie pominięty i niezauważony. W tym kontekście rozwój technologi prezentuje się raczej ambiwalentnie. Z jednej strony umożliwia nam dotarcie do szerokiego grona klientów, z drugiej zaś sprawia że pozyskanie ich staje się coraz trudniejsze.

Jeden na milion

Nikogo nie dziwi więc fakt, że coraz ciężej jest wyróżnić się na tle tak olbrzymiej konkurencji. Przekaz większości filmów reklamowych, po prostu do nas nie trafi! Raz na tysiąc przypadków zdarzy się jednak idealny film promocyjny, który nie tylko z własnej woli, ale z ogromnym zaciekawieniem obejrzymy do końca. Będziemy mieli wrażenie, że został on zaadresowany specjalnie do nas. Opowiadana historia wciągnie i zaangażuje nas całkowicie.

Jesteś genialny

Właśnie takie filmy reklamowe – choć zdarzają się niezmiernie rzadko – stanowią niezwykle skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej. Zastanawiasz się pewnie jak stworzyć dla swojej marki tak mocno angażujący film promocyjny? Niestety nie istnieją ani reguły, ani recepta na sukces. Składa się na niego zbyt wiele czynników. Jednak istnieje kilka kwestii, których spełnienie powoduje, że dany film oceniamy jako genialny.

Kierują Tobą emocje

Na cały świecie, codziennie powstają setki filmów, nagrywanych jest tysiące ujęć. Jednak szansę na sukces mają tylko nieliczne z nich. Które? Te, które angażują uwagę swoich widzów już od pierwszej sekundy, niosąc ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. To właśnie one są motorem zmian, to one sprawiają że podejmujemy działanie. Jak to działa?

Emocje w produkcji filmowej sprawią, że film ocenimy jako znakomity, po obejrzeniu go z zapartym tchem. W teledysku mogą przybliżyć oglądających do zawartego przekazu, co zacieśnia relacje i pogłębia identyfikację z wykonawcą. Emocje wywołane przez spot reklamowy sprawią, że chętniej sięgniemy po prezentowany produkt. W filmiku promocyjnym emocje spowodują nie tylko wzrost zainteresowania, lecz także zaufania wobec danej marki.

Żądza pieniądza

Komunikat nie wywołujący żadnych emocji, nie pociągnie za sobą żadnej aktywności czy zmiany. Emocje są najważniejsze. To one wywołują zaangażowanie widzów. Niezależnie czy będzie to 2 godzinny film fabularny czy 30-sekundowy spot reklamowy – jeśli wywoła on w nas emocje – nie oderwiemy od niego wzroku!

Firmy przebijają się więc posiadaniu jak najbardziej poruszających, ciekawych i angażujących filmów reklamowych. Największą wagę przykładają do emocji, bo to właśnie one generują najlepsze zyski i, najprościej mówiąc, to one napełniają ich kieszenie. 

To już historia…

Jednakże, to nie budżet przeznaczony na realizację filmu decyduje o jego skuteczności. Oczywiście nic nie odstrasza tak jak niska jakość nagrania czy mierne wykonanie. Najważniejsze jednak jest to, co wywołuje emocje czyli treść nagrania, a dokładniej prezentowana w nim historia. To właśnie opowieść oddziaływuje na swoich widzów. Dobra historia, opowiedziana w ciekawy sposób decyduje o sukcesie danej produkcji. Historia! Nie cena, nie jakość, nie dodatkowe funkcje czy promocje, a opowiedziana historia. Niezależnie czy dotyczy powstania produktu, sposobu użytkowania, profitów jakie wiążą się z zakupem czy sekretów marki!

Wyznaj to!

Jeśli chcesz by Twój produkt przemówił do Twoich odbiorców – opowiedz im historię! Tworząc filmik reklamowy to właśnie na tym powinieneś skupić się najbardziej! Pomysł i dobrą historię zestaw następnie ze świetną realizacją – a porwiesz serca swoich odbiorców!