W branży SEO możemy spotkać dwie odrębne teorie. Jedna z nich głosi „linki są wszystkim”, w drugiej słyszymy „treść ponad wszystkim”. Każda podparta jest silnymi argumentami specjalistów i efektami, które możemy uzyskać.

Często przed obraniem kierunku działania, zastanawiamy się nad ich słusznością i próbujemy wybrać jedną z nich. Na szczęście nie musimy, gdyż prawda i w tym przypadku leży pośrodku. Zarówno treść jak i linki są kluczowe w budowaniu wizerunku i promowaniu marki. Mają one wspólny cel – poprowadzić do wzbudzenia zaangażowania użytkownika. Zaangażowania, które w sieci jest wszystkim. I którego nic, spośród wszystkich dostępnych środków komunikacji, nie wzbudza tak jak video.

 

TEKST VS OBRAZ

 

CYWILIZACJA OBRAZU

 

Żyjemy w świecie, który komunikuje się za pomocą obrazów. Według naukowców, o ile wiek XX można było określić epoką perswazji słownej, wyobraźnią ludzi XXI wieku rządzą obrazy. Ta transformacja jest w pewnym stopniu skutkiem ogromnego rozwoju technologii. Umożliwia on rozpowszechnianie dowolnych treści, w wysokiej jakości, w niemal każdym zakątku ziemi. Dochodzi do tego wszechobecna atmosfera turbokapitalizmu. Kiedy ostatnio doczytałeś artykuł do końca? Kiedy udało Ci się przeczytać książkę w jeden wieczór? No właśnie…

 

Ludzie żyją w pędzie, mają coraz mniej czasu, także na czytanie. Widząc tekst, najczęściej skanują sam tytuł i na jego podstawie określają czy w ogóle warto go przeczytać. A nawet pomimo zainteresowania, często nie udaje im się doczytać go do końca. 

 

W dobie szumu informacyjnego, nie tylko ciężko nam skupić się na czymkolwiek, ale także znaleźć coś, co wzbudza większe emocje i zaangażowanie. Informacja nieopatrzona zdjęciem, grafiką czy filmem jest nie tylko mniej atrakcyjna, lecz także mniej zrozumiała.

 

EMOCJE I ZAANGAŻOWANIE

 

Większość dzisiejszych odbiorców woli zobaczyć niż przeczytać. Obraz jest atrakcyjniejszy, lepiej się wyróżnia i mocniej przyciąga ich uwagę. Rozszyfrowanie takiego komunikatu nie wymaga od nich posiadania specjalnych kompetencji intelektualnych czy językowych. Co najważniejsze, wzbudza on także większe emocje. 

 

Emocje stanowią kluczowy element wywołujący zaangażowanie użytkowników. To właśnie one są motorem zmian, to one sprawiają że podejmujemy działanie. Komunikat nie wywołujący żadnych emocji, nie pociągnie za sobą żadnej aktywności czy zmiany. Tak to już działa, obojętność rodzi obojętność. 

 

A MOŻE WIDEO?

 

Wideo, łącząc w sobie obraz, tekst i dźwięk wzbudzają większe zaangażowanie emocjonalne niż inne formy reklamy. Przede wszystkim dlatego, że ścieżka odbioru takiego komunikatu kształtuje się inaczej. W przypadku tekstu mamy do czynienia z stopniowym odszyfrowywaniem jego znaczenia. Zestawienie zapisanych liter nie wywołuje u nas żadnej reakcji. Czytamy, odkrywamy znaczenie, oceniamy czy to, co odczytaliśmy nam się podoba. Dopiero na tym etapie pojawia się reakcja emocjonalna. 

 

FILM JAKO NAJLEPSZY NOŚNIK PRZEKAZU

 

Film uważany jest za najlepszy nośniki przekazu, ponieważ oddziałuje na zmysł słuchu i wzroku jednocześnie. W treściach wideo komunikowane są jednoczesne komunikaty na wielu płaszczyznach – obraz, dźwięk, ruch, kolor. Dzięki temu emocje pojawiają się u widzów na bardzo wczesnym etapie przekazu. A to zwiększa szanse, że z zaciekawieniem obejrzą oni prezentowany materiał do końca. W te sposób łatwiej zatrzymać go na dłużej, wzbudzić w nim emocje, a przez to i zaangażowanie.

 

TREŚCI WIDEO SPOSOBEM NA ZAANGAŻOWANIE

 

Jak wiadomo, to pierwsze sekundy decydują o tym czy uda nam się zatrzymać widza przy naszej treści. Multimedialne techniki wykorzystywane w materiałach wideo ułatwiają przyswojenie komunikatu przez odbiorców. Szczególnie w czasach gdy większość z nich woli zobaczyć niż przeczytać.

 

Używając w komunikacji swojej marki treści wideo możesz łatwiej i szybciej pożądane efekty niż opierając się na samym tekście, obrazach czy przekazie audio. Łącząc materiały wideo z Twoimi kanałami social media czy innowacyjnymi rozwiązaniami zwiększasz swoje szanse na efektywny wzrost zaangażowania użytkowników. 

 

CZY NAPRAWDĘ WARTO?

 

Na koniec przytoczę jedno z utartych powiedzeń, które w tym wypadku idealnie podsumuje ten artykuł. Będzie też ono najlepszą odpowiedzią na pytanie o emocje wywoływane przez tekst, obraz oraz film. 

 

 Według chińskiego przysłowia „Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów”. Ile więc słów warta będzie minuta video, nagranego powiedzmy w 24 klatkach na sekundę…?