Nie od dziś wiadomo, że filmy doskonale sprzedają. Podejmując działania marketingowe warto zastanowić się nad tym dlaczego tak jest. Znalezienie sposobu na wykorzystanie potencjału produkcji filmowej w promocji własnego biznesu to klucz do sukcesu.

Dlaczego właściwie film reklamowy?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy spojrzeć na otaczający nas świat. Współcześnie naszym życiem rządzą dwa media – wielka telewizja i ciągle zyskujący na popularności Internet. W obu materiał filmowy stanowi najistotniejszy środek komunikacji. Większość dzisiejszych odbiorców woli obejrzeć niż przeczytać. Obraz jest atrakcyjniejszy, lepiej się wyróżnia i mocniej przyciąga ich uwagę. Wideo, łącząc w sobie obraz, tekst i dźwięk wzbudza większe zaangażowanie emocjonalne.

Film uważany jest za najlepszy nośniki przekazu, ponieważ oddziałuje na zmysł słuchu i wzroku jednocześnie. W treściach wideo pojawiają się  komunikaty na wielu płaszczyznach – obraz, dźwięk, ruch, kolor. Dzięki temu emocje pojawiają się u widzów na bardzo wczesnym etapie przekazu. A to zwiększa szanse, że z zaciekawieniem obejrzą oni prezentowany materiał do końca. W ten sposób łatwiej zatrzymać go na dłużej, wzbudzić w nim emocje, a przez to i zaangażowanie.

Filmy reklamowe i promocyjne to przyszłość wideomarketingu

W obecnych czasach komunikacja marketingowa w dużej mierze opiera się na tworzeniu filmów reklamowych. Mają one znacznie większą siłę oddziaływania na swoich odbiorców niż reklamy w gazetach czy bilbordy na ulicach. Nie uderzają nachalnością, a wielość możliwych form prezentacji lepiej wzbudza zainteresowanie.

Dostępność dla wszystkich

Wielkie korporacje, duże przedsiębiorstwa, jak i jednoosobowe firmy postrzegają filmy jako skuteczny sposób na pozyskanie i utrzymanie odbiorców. Rozwój Internetu i wszechobecny dostęp do technologii sprawił, że reklama przestała wiązać się z ogromnym budżetem przeznaczonym na promocję. Publikacja treści video na własnej stronie internetowej nie jest już tylko domeną wielkich korporacji i znanych marek.

Rosnąca popularność

Profesjonalne filmy reklamowe umieszczane są przez przedsiębiorstwa średniego szczebla, rodzinne spółki, a nawet niewielkie firmy jednoosobowe na wszelakich platformach reklamowych. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, wśród internautów większą popularnością cieszyły się materiały video oparte na genialnym pomyśle, niż na wielkim budżecie. Szansę na zdobycie uwagi publiczności wykorzystują nie tylko znane marki, lecz także początkujący przedsiębiorcy, blogerzy i Internauci – wszyscy, którzy chcą zaistnieć w sieci. Ta wciąż rosnąca popularność wiąże się z ewidentnymi zaletami, które niesie ze sobą tworzenie filmów reklamowych.

Kwintesencja formy

Materiał filmowy pozwala przekazać dużą ilość informacji w krótkim czasie, w przystępny i atrakcyjny sposób. Dla odbiorców taka forma jest o wiele bardziej zrozumiała. Multimedialne techniki wykorzystywane w materiałach wideo ułatwiają im przyswojenie komunikatu. Szczególnie w czasach gdy większość z nich woli zobaczyć niż przeczytać. Używając w komunikacji swojej marki treści wideo możesz łatwiej i szybciej pożądane efekty niż opierając się na samym tekście, obrazach czy przekazie audio.

Wzrost zaangażowania

Ponadto tworzenie filmów o pomaga w skutecznym zaangażowaniu konsumentów. W obecnych czasach to właśnie ono jest kluczem do skutecznej kampanii wideo marketingowej. Na cały świecie, codziennie powstają setki filmów, nagrywanych jest tysiące ujęć. Jednak szansę na sukces mają tylko nieliczne z nich. Które? Te, angażują uwagę swoich widzów już od pierwszej sekundy.

Wywoływanie emocji

Kluczowym elementem są tutaj emocje, które w przypadku filmów pojawiają się na bardzo wczesnym etapie odbioru. To właśnie one są motorem zmian, to one sprawiają że podejmujemy działanie. Komunikat nie wywołujący żadnych emocji, nie pociągnie za sobą żadnej aktywności czy zmiany. Łącząc materiały wideo z Twoimi kanałami social media czy innowacyjnymi rozwiązaniami zwiększasz swoje szanse na efektywny wzrost zaangażowania użytkowników.

Sposób na poprawę widoczności i rozpoznawalności marki

Publikacja filmów wideo poprawia w znaczący sposób widoczność i rozpoznawalność Twojej marki w Internecie. Reklamowy film video to skuteczny sposób nie tylko na promocję produktów, marki czy usług danej firmy, lecz także samej strony internetowej w wyszukiwarkach. Odpowiednio opublikowany film promocyjny może zostać wyświetlony w pierwszej odsłonie, a więc wysoko pozycjonowany w rankingu wyszukiwania, co znacząco zwiększa szansę na przyciągnięcie uwagi klienta. Publikacja atrakcyjnego i wartościowego materiału video stanowi szansę na zauważenie nie tylko przez internetowych klientów, lecz także przez wyszukiwarki.

Najefektywniejsza forma reklamy

W dzisiejszych czasach filmy promocyjne stanowią najlepszą formę reklamy. Te, publikowane w sieci odnoszą o wiele lepsze wyniki niż komercyjne slogany wyświetlane w przerwie między programami telewizyjnymi. Można odnieść wrażenie, że materiały wideo idealnie wpasowują się w internetowe środowisko. Portale społecznościowe traktują publikowane filmy znacznie przychylniej niż zamieszczane zdjęcia czy teksty. Posty na facebooku opatrzone filmem osiągają kilkaset większe zasięgi organiczne. Sami użytkownicy Internetu, jako publika ceniąca autentyczność przekazu, preferują oglądanie filmów promocyjnych. Możliwość poznania całej oferty firmy w ciągu 30sekundowego filmiku sprawia, że znacznie chętniej decydują się na zakup. Taki zabieg nie tylko wzbudza zainteresowanie i chęć zakupu, lecz także zwiększa wiarygodność i autentyczność marki.

Warto o tym pamietać decydując się na działania marketingowe w swoim biznesie!